آشنایی با تاریخ افه سوس ترکیه به زبان ساده!

تاریخ افه سوس (Ephesus)

یکی از شهرهای بسیار دیدنی و تاریخی کوش آداسی، افه سوس است، شهری با پیشینه ای چند هزار ساله که گردشگران زیادی را جذب خود کرده است. بسیاری از افراد فکر می کنند که چرا در سفر به ترکیه و یا کوش آداسی باید سواحل آن را رها کنند و از جای دیگری دیدن کنند. این می تواند به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی از آن مکان باشد، در واقع وقتی از جایی ندانیم، میل به دیدن هم کمتر می شود. خیلی از ما معمولا وقتی به تاریخ جایی فکر می کنیم، به یاد جملات پیچیده با اعداد و ارقام و نام های فراوان و سردرگمی هایمان می افتیم اما اینجا اوج ماندگار پرواز می خواهد فقط در چند دقیقه و خیلی راحت تاریخ افه سوس را برای شما بازگویی کند. پیشنهاد می کنیم چند دقیقه زمان بگذارید و تا انتها مطالعه کنید.

[(img)| 1031144627341001B]

سرآغاز افه سوس

اگر چه در مناطق اطراف افه سوس از ۶۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح سکونت می شده است اما خود شهر افه سوس در قرن دهم قبل از میلاد مسیح تاسیس شد. طبق افسانه ها، بنیان گذار این شهر شاهزاده ی آتن به نام Androclos بوده است. Androclos جنگجویی موفق بود که توانست ۱۲ شهر ایونا را با هم متحد کند و از همه ی آنها یک شهر واحد موفق بسازد.

دوران قدیم قبل از میلاد مسیح

قرن هفتم قبل از میلاد: در این دوره از، مردم سیمریان سعی کردند شهر افه سوس را تصاحب کنند اما موفق نشدند.

سال ۵۶۰ قبل از میلاد: در این سال، افه سوس توسط Lydians ها فتح شد. امپراطور Lydians فردی بسیار خشن بود اما با مردم با مهربانی و شفقت رفتار می کرد. او حتی سازه ای را که توسط سیمریان ها تخریب شده بود را مرمت کرد.

سال ۵۵۰ قبل از میلاد: بازساری عبادتگاه آرتمیس در افه سوس تکمیل شد، عبادتگاه آرتمیس یکی از هفت عجایب دنیاست.

[(img)| 1031145627341001B]

دوران کلاسیک

آغاز قرن چهارم قبل از میلاد: در آغاز قرن چهارم قبل از میلاد، شهر در محاصره و تحت فرمان ایران بود، که کمی زندگی روزانه ی مردم در این دوره را تغییر داد.

در سال ۳۵۶ قبل از میلاد: عبادتگاه آرتمیس توسط یک دیوانه به آتش کشیده شد و باعث شد تا بنایی که بعد از مرمت به یک بنای بزرگ تر و با شکوه تر از قبلی تبدیل شده بود، دوباره تخریب شود.

تاریخ افه سوس در دوران هلنیستی

سال ۳۳۴ قبل از میلاد: در این سال، الکساندر نبردی با ایرانی ها انجام داد و موفق شد تا شهرهای رومی در آسیا را تصاحب کند. بعد از مرگ الکساندر و گذر زمان، بین سال های ۲۶۳ تا ۱۹۷ قبل از میلاد، شهر تحت فرمان مصری ها در آمد.

دوران رومی

شهر افه سوس در سال ۱۳۳ قبل از میلاد تحت پادشاهی رومیان درآمد تا اینکه شخصی به نام آگوستوس امپراطور شد و شهر افه سوس و در واقع تاریخ افه سوس را وارد دوره ی جدیدی از موفقیت کرد. از این دوره، افه سوس به مرکز تجارت تبدیل شد و در قرن یکم و دوم بعد از میلاد به اوج شکوفایی اش رسید. در همین دوران بود که دروازه معروف هادریان و تیبریوس ساخته شد و مسیحیت هم به سرعت در سراسر شهر گسترش پیدا کرد.

[(img)| 1031146627341001B]

دوران بیزانس (۳۹۵-۱۰۷۰)

در این دوران، افه سوس به مهم ترین شهر امپراطوری بیزانس بعد از قسطنطنیه تبدیل شد اما هیچ وقت دوارن طلایی اش را مثل قبل تجربه نکرد.

در سال ۴۰۶، اسقف اعظم قسطنطنیه دستور تخریب عبادتگاه آرتمیس را داد، شهر هم اهمیت تجاری خود را از دست داد.

قرن یازدهم بعد از میلاد: در قرن یازدهم وقتی که ترک های سلجوفی منطقه را فتح کردند، افه سوس به دهکده ای کوچک تبدیل شده بود.

امروز: تنها یک دهم این شهر شگفت انگیز کشف شده است و قابل بازدید توسط توریست ها است اما هنوز هم یکی از تاثیر گذارترین بناهای تاریخی و باستانی مدیترانه محسوب می شود.

1397/02/063

pic950892310001